Apple verkar gilla att ta tunga, klassiska sci-fi-böcker och göra serier av dem. Kolla bara på ”Foundation”, baserad på Isaac Asimovs komplexa böcker. Nu är det dags för nästa satsning i genren: ”Neuromancer”, baserad på William Gibsons bok med samma namn från 1984, ska filmas.
Vad handlar då ”Neuromancer” om? Jo, det är en berättelse som utspelar sig i en dyster men nära framtid, där AI och cybernät är viktiga aspekter av samhällsbygget men där den sociala misären och kriminaliteten också ökat lavinartat. Vi följer Case, en hackare som deltar i en farlig heist tillsammans med en soldat och en AI.
”Neuromancer” (boken) anses av många vara en klassiker inom sci-fi-genren och en grundstomme för den närliggande cyberpunk-genren, där just A.I, ett avancerat internet och social misär spelar centrala roller. Det för tillfället mest kända exemplet på ett cyberpunk-verk är spelet ”Cyberpunk 2077”, och Neuromancer kan betraktas som en viktig föregångare.
Mycket talang både framför och bakom kameran
Apple har rollsatt serien nu under våren, och här finns ett flertal kända ansikten att imponeras av. Som Case ser vi Callum Turner (”Masters of the Air”), och hans följeslagare och vän Molly kommer spelas av Briana Middleton (”The History of Sound”).

Bland övriga roller ser vi Mark Strong (”Kingsman”-filmerna) som Armitage, Peter Sarsgaard (”Memory”) som John Ashpool, Clémence Poésy (”Harry Potter och den flammande bägaren”) som Lady 3Jane, Joseph Lee (”Beef”) som Hideo och Emma Laird (”The Brutalist”).
Skapare av serien är Graham Roland och J.D. Dillard. Roland har skapat de populära serierna ”Jack Ryan” och ”Dark Winds”, och Dillard är en regissör känd för filmer som ”Devotion” och ”Sweetheart”.
Nu är inspelningen äntligen igång
Apple släppte under gårdagen en teaser som ger en smygtitt på Chatsubo, en bar från serien. Huvudsyftet var dock att låta alla veta att produktionen av serien nu äntligen dragit igång. Härligt. Något premiärdatum har de dock inte avslöjat, men man vågar kanske hoppas på hösten eller vintern 2026?
Se teasern nedan:
Läs också: Jennifer Aniston gör ny tv-serie med Apple TV+
Läs också: 7 heta tv-serier i juli – perfekta för lata (eller regniga) sommardagar
Läs också: ”F1” trycker gasen i botten – blir Apples bästa öppningshelg på bio någonsin