De flesta missade ”Boy Kills World” när den gick upp på bio våren 2024. Med bara 3 miljoner dollar i globala intäkter blev filmen (som kostade 18 miljoner dollar att producera) en tung flopp.
Men om du inte låter den detaljen (eller kritikernas sågningar) stoppa dig så finns här en ultravåldsam actionthriller att upptäcka. Med glimten i ögat och snygg tv-spelsestetik får vi följa namnlöse Boy, en man som tappat både talet och hörseln, på en brutal hämndodyssé med siktet inställt mot en mäktig familj.

Bill Skarsgård behöver knappast skämmas för sin debut som actionhjälte. Han har tränat i nio månader och ger allt och lite till i den brutala rollen.
Synd bara att den lovande filmen blev så trist.
”Detta är en actionrökare som vill vara lekfull och larvig på ett sätt som egentligen bara ”Deadpool” kommer undan med. Problemet är ju att det blir enformigt, repetitivt och tråkigt när ingenting står på spel” skrev jag i min recension av ”Boy Kills World”. Betyget landade på 2/5.
Men vad vet jag? Kollar man publikens egna betyg på Rotten Tomatoes är de snällare än kritikerna med 72% positiva omdömen.
Snittbetyget 6,4 på IMDb tyder också på en rätt okej rulle. ”Jag älskade filmen!”, ”den perfekta filmen att se när man vill slippa tänka i 2 timmar” och ”Bill Skarsgård är fenomenal”, lyder några av tittarnas omdömen. Ja, det finns sämre sätt att spendera en fredasgskväll på.
”Boy Kills World” tv-visas ikväll 21:00 på TV6. Filmen kan också streamas på Tele2 Play.
Läs också: Bill Skarsgårds råa krigsdrama jämförs med ”Rädda menige Ryan”
Läs också: Se Bill Skarsgård i en av 2026 års bästa thrillers – släpps digitalt idag
