Russell Crowes hyllade krigsdrama ”Nürnberg” redo för svenska biografer

I Toronto har Russell Crowe hyllats för sin insats som ärkenazisten Hermann Göring i ”Nürnberg”. Sverige står snart på tur.

Publicerad:

Nu är det klart att Russell Crowes hyllade insats i rättegångsdramat ”Nuremberg” kommer kunna ses av svenska biobesökare innan året är slut! Filmen har nämligen fått både svensk biopremiär och svensk titel. Titeln blir ”Nürnberg”, vilket inte är så konstigt: det är det svenska namnet på den tyska staden där filmen utspelar sig. Premiärdatumet blir den 5 december.

”Nürnberg” är ett mörkt rättegångsdrama som skildrar de allierades försök att ställa de högsta överlevande nazisterna inför rätta efter andra världskriget.

Främst bland nassarna är Hermann Göring, ofta ansedd som Hitlers högra hand, och ansvarig för bland annat flygvapnet Luftwaffe under kriget. Innan han hörs i domstolen ska hans psyke dock utvärderas, och det är i mötet mellan honom och psykiatrikern Douglas Kelley som vi tittare får utforska frågan om ondskans själva natur.

Russell Crowe gör rollen som Göring, och spelar mot Rami Malek som Kelley. Filmen hade premiär i Toronto där den fick hyggliga recensioner. Framförallt imponerade Crowes insats på kritikerna, och beskrevs som ”hans bästa roll på 20 år”. Härliga nyheter för alla fans av Crowe (och alla som är intresserade av en välspelad film).

Utöver datum och titel finns det också en kort men ny trailer att spana in för filmen. Du kan se den nedan:

YouTube video

Läs också: Russell Crowe får nyckelroll i nya ”Highlander”

Läs också: Trailerpremiär: Russell Crowe spelar en av andra världskrigets värsta nazister i mörka ”Nuremberg”