Efter Grammygalan inatt: Steven Spielberg är nu en EGOT-vinnare

Sådant sägs vara bra för egot.

Publicerad:
Spielberg på Oscarsgalan.
Spielberg på Oscarsgalan.
94th Oscars® nominee Steven Spielberg arrives at the Oscar Nominee Luncheon held at the Fairmont Century Plaza on Monday, March 7, 2022. The 94th Oscars will air on Sunday, March 27, 2022 live on ABC.
Foto: Oscars.org

Det var inte bara Bad Bunny och Billie Eilish som plockade hem priser på Grammygalan under natten. Även Steven Spielberg kan nu titulera sig Grammy-vinnare.

Veteran-regissören bakom filmer som ”Jurassic Park” och ”Rädda menige Ryan” har producerat dokumentären ”Music by John Williams”, om den kände kompositören som varit en nära vän och samarbetspartner genom årtionden. Filmen vann Grammy för Bästa musikfilm och Spielberg delar på priset med producentkollegor som Kathleen Kennedy och Frank Marshall.

Spielberg var själv inte på plats på galan men skickade en hälsning:

”Detta erkännande är självklart mycket betydelsefullt för mig, eftersom det bekräftar det jag har vetat i över 50 år: John Williams inflytande på kultur och musik är omätbart och hans konstnärskap och arv är oöverträffat. Jag är stolt över att vara associerad med denna vackra film.

Spielberg hamnar därmed i den exklusiva skaran av underhållare och artister som nått EGOT-status. Han har numera både Emmy, Grammy, Oscar och Tony-priser hemma på troféhyllan.

Endast 28 personer finns med i EGOT-klubben: bland dem Mel Brooks, Audrey Hepburn, Barbra Streisand och Whoopi Goldberg.

Den som är nyfiken på Grammyvinnande dokumentären ”Music by John Williams” hittar den på Disney+.

”Det här är en dokumentär speciellt riktad mot filmälskare, och framförallt ett kärleksbrev till de som förstår eller förälskat sig i kopplingen mellan film och musik. För vad vore egentligen film utan musik?” skrev Charlotte Brange i MovieZines recension.

YouTube video

Läs också: Steven Spielberg blev just Oscarsnominerad för 24:e gången

Läs också: Spielberg önskar att han hade tackat ja till ”När lammen tystnar”