Hur många gånger har du sett Jason Statham, slåss, skjuta, springa eller svära ner bad guys med sin härliga accent? Många gånger men ingen får nog. Därför kommer ännu en film med mer eller mindre samma premiss som hans senaste 78 filmer. Så länge han slåss och skjuter.
”A Working Man” är ytterligare ett samarbete mellan Statham och David Ayer (”Suicide Squad”), samma duo som också gav oss 2024 års ”The Beekeeper”. Tänk dig en mix av ”Taken” och valfri Statham-rulle och vips, där har vi ”A Working Man”.
Läs också: ”Superman”-aktuella James Gunn om utmanande tiden som arbetslös: ”Måste leva ett riktigt enkelt liv”
Levons (Statham) chefs dotter blir kidnappad av människohandlare. Trots sin vilja återtar Levon sina stridsförmågor och ger sig ut för att rädda henne. Mer än så krävs det inte för att få 3/5 i betyg av MovieZine där det skrivs att ”Jason Statham skjuter skiten ur ryska maffian i ny actionrökare”.
Dessutom har Sylvester Stallone varit med och skrivit manus. Om det gör filmen till det bättre eller sämre är upp till dig att avgöra.
Från och med idag går det att se ” A Working Man” på digitala VOD-tjänster som SF Anytime och liknande. Sedan några veckor tillbaka går det dessutom att streama på Prime Video.
Se trailern här
Läs också: 10 slasherfilmer jag vill se återvända till stora duken
