Lås dörren, släck lamporna och ladda upp med en stor popcorn. I helgen är det dags för ”Cape Fear” som mycket väl kan bli sommarens ruggigaste tv-serie.
Serien följer Amy Adams och Patrick Wilson som advokatparet Bowden vars perfekta familjeliv möter på ett oväntat hot. När fången Max Cady frias från mordmisstankar och släpps ut ur fängelset efter 17 år känner de sig plötsligt iakttagna och förföljda. Det var trots allt Sam som var åklagaren och Anna som skulle försvara Max – kan han vara ute efter hämnd?
Berättelsen bygger på en roman från 1957 som blev film redan under 1960-talet. Själv minns jag bäst thrillern från 1991 där Robert De Niro spelade den ytterst obehagliga stalkern Max Cady.
Nu spelas han av Javier Bardem, och i en serie – till skillnad mot en långfilm – får alla karaktärer mer utrymme och fler lager och nyanser. Ju mer Cady nästlar sig in i familjen Bowdens liv, och ju mer oförklarliga saker börjar hända dem, desto mer får Bowdens anledning att konfrontera dolda hemligheter ur sitt förflutna.
Många blinkningar till Scorseses 90-talsklassiker
Och om du behövde ännu en anledning till att kolla in serien: både förra filmens regissör Martin Scorsese och kollegan Steven Spielberg (som skulle ha regisserat ”Cape Fear” men tyckte den var för otäck) står med som exekutiva producenter.
Serien lånar både den kusliga musiken och visuellt språk från 90-talsfilmen vilket är en nice touch för oss nostalgiskt lagda cineaster. Samtidigt lär det finnas gott om överraskningar för att handlingen inte bara ska upprepa sig.
Med sina tio avsnitt är ”Cape Fear” den perfekta bingevänliga thrillerserien för sommaren. De två första avsnitten är ute nu – sen får vi en ny dos kalla kårar varje fredag fram till 31 juli.
Därför recenserar vi inte ”Cape Fear” på MovieZine
Nu kanske ni undrar varför MovieZine inte har publicerat en recension av serien ännu.
Apple TV har bara gjort 8 av 10 avsnitt tillgängliga för recensenter på förhand. De två sista får vi alltså inte se. Det är inte ovanligt – det är ett sätt för streamingtjänster att hålla på hemligheterna, dölja en twist i slutet och försöka kontrollera spoilers. Kanske är de helt enkelt inte färdiga än – vem vet.
Det är i mitt tycke också en oschysst metod – man sänder signalen att ”journalister går inte att lita på”.
Jag vet att flera andra medier har publicerat sina recensioner, utan att alltså ha sett hela säsongen. Personligen tycker jag det känns mest rättvist mot våra läsare att vänta. Skulle ni lita på någon som recenserar en film men hoppade över sista 20 minuterna? Eller någon som betygsätter en bok men bara läste halva?
Jag tog gladeligen på mig uppgiften att recensera ”Cape Fear” och jag gillar det jag fått se hittills, men känner mig inte redo att gå på djupet innan jag sett hur historien slutar. Här på MovieZine vill vi ge er rättvisa omdömen och betyg baserade på hela säsonger. Därför kommer ”Cape Fear”-recensionen tyvärr att dröja tills Apple TV gett oss alla avsnitt.
De två första avsnitten av ”Cape Fear” streamar nu på Apple TV.
Läs också: 9 grymma tv-serier att se i juni: TV-redaktörens bästa tips!
Läs också: 13 serier (och en film) bland vårens nyheter på Apple TV
Läs också: Så blir Spielberg och Scorseses nya ”Cape Fear” – 4 veckor till premiär
