Ingen gillar den – men actionthrillern från 2018 gör succé på Netflix

”Breaking In” är den senaste sågade filmen att få svenska Netflix-tittare att flockas.

Publicerad:

Actionthrillern ”Breaking In” från 2018 har nyss lagts till på Netflix – och får tittarna att flockas. Faktum är att det just nu är den tredje mest sedda filmen i Sverige. Särskilt imponerande är det med tanke på att den varken går hem hos kritiker eller publik.

Det är James McTeigue (”V för Vendetta”) som har regisserat filmen med Gabrielle Union (”Bring It On”) i huvudrollen. Hon spelar en mamma som besöker sin avlidna pappas hus med sina barn.

Men vistelsen får en snabb vändning när inbrottstjuvar bryter sig in i huset. Det blir början på en actionpackad kamp för överlevnad – både för mamman och hennes barn.

”Hela filmen kändes som en klyscha”

Kritikerna gillade inte vad de såg – och ”Breaking In” har endast 27% positiva recensioner på Rotten Tomatoes.

”Union är engagerad och övertygande, men manuset stötte tydligen aldrig på en enda klyscha som det inte ville anamma helt och hållet”, skrev Empire.

”En hemsk thriller som sannolikt kommer förstöra tittarnas humör”, skrev Rolling Stone.

Bland de få positiva rösterna finns Irish Times som delar ut 3/5. ”Det är snygg, effektiv underhållning med ett utsökt svar på inbrottstjuvens påstående att hjältinnan ’bara är en kvinna’”.

Tittarna är inte mycket mer positiva, då deras omdömen ligger på 32% på Rotten Tomatoes. ”Hela filmen kändes som en klyscha”, skriver en användare. ”Actionscenerna är väldigt generiska och väldigt ostiga”, skriver en annan.

Dessa omdömen verkar inte skrämma bort svenska Netflix-användare. Den som vill skapa sig en egen åsikt om ”Breaking In” behöver bara göra som många andra och klicka sig in på streamingtjänsten.

Samtidigt ligger årets kanske sämsta komedi etta på Netflix.

Se en trailer till ”Breaking In” nedan:

Youtube video

Läs också: ”Den märkta kvinnan” är Netflix nästa spanska deckare – spana in trailern

Läs också: Nu på Netflix: En av historiens bästa krigsfilmer fick soldater att börja gråta