Rachel Sennott har skapat egen komediserie för HBO – se de första bilderna

”Bottoms”-stjärnans ”I Love LA” får premiär i höst.

Publicerad:

Rachel Sennott har skapat en ny komediserie – som nu har fått en titel, ett premiärdatum och ett gäng bilder. Skådespelerskan är känd för sina insatser i hyllade komedier som ”Shiva Baby” och ”Bottoms”, och nu tar hon steget att skapa en egen serie.

”I Love LA” lyder titeln på den kommande HBO-serien, där Sennott även spelar en av huvudrollerna. Vi kommer få följa en ambitiös grupp vänner som navigerar sig genom livet och kärleken i – du gissade rätt – Los Angeles. Mycket mer än så vet vi i nuläget inte om handlingen.

Serieskaparen har blivit ett starkt lysande namn inom amerikanska komedier, framför allt tack vare samarbetet med regissören Emma Seligman. Efter skådespelarinsasten i ”Shiva Baby”, agerade Sennott även medförfattare till ”Bottoms”. Den sistnämnda är en ”hejdlöst kul komedi” enligt MovieZines recensent.

Om detta blir höstens stora komediserie får vi se när ”I Love LA” får premiär på HBO Max den 2 november. De åtta avsnitten släpps sedan veckovis fram till den 21 december. Se de nya bilderna nedan:

Läs också: Kristen Stewarts nästa projekt: En ”riktigt jävla dum” stonerkomedi

Läs också: Seth Rogen om att röka på med sina fans: ”Det minsta jag kan göra”