”Avatar: The Last Airbender” hade premiär 2005 och har med sina tre säsonger fångat en generation med sin vackra anime-inspirerade stil och sitt starka karaktärsgalleri.
En Netflix-adaption pågår just nu och en animerad långfilm ska släppas på bio. Även en uppföljar-serie vid namn ”Avatar: Seven Havens” är på g. Det tar dock inte slut där, rapporterar Variety.
Vid New Yorks Comic Con hölls en panel för franchisens 20-årsjubileum. En av skaparna, Bryan Konietzko, var där tillsammans med röstskådespelarna Zach Tyler Eisen, Jack De Sena, Michaela Jill Murphy, Dante Basco och Mae Whitman.
Bland annat visade man upp ett 2D-fightingspel vid namn ”Avatar Legends: The Fighting Game”, där man kan spela som favoritkaraktärerna. Aang, Zuko, Katara, Korra och Toph med flera medverkar alla som spelbara karaktärer.
Även en webbserie i gullig chibi-stil visades upp. Såväl scener återskapade från tv-serien, som spinoff-material tidigare visat i serietidningar och vissa helt nya berättelser kommer att visas. Ett av klippen som syntes var en parodi av premiäravsnittet, där Katara och Sokka räddar Aang från Eldnationen.
Kortfilmerna kommer att släppas på Youtube.
Läs också: Inspirationen bakom ”The Dark Knight Rises” blir animerad filmserie