Anthony Hopkins stod upp mot mobbande regissör: ”Det är bara en fånig film”

Oscarsvinnaren minns tillbaka gången han försvarade en yngre kvinnlig kollega.

Publicerad:

Sir Anthony Hopkins verkar inte tåla skrikiga regissörer. I en ny videointervju med tidningen The New York Times diskuterade Oscarsvinnaren huruvida han stött på mobbande regissörer i sin karriär. Han berättade att tillfällena som han stött på den typen av regissör är få, men att han alltid ”försvarar människor”.

En incident som han mindes tillbaka till skedde under en filminspelning med en yngre kvinnlig kollega. En manlig regissör som ”han inte ens kan komma ihåg” skrek på kollegan.

– Vänta nu. Om du höjer rösten så mycket som en decibel till mot den här damen, så går jag. Och du, min kära, borde också ge dig av, sade han.

Efteråt tackade hon honom för att han stod upp för henne. Hon berättade även att det hade skett under en längre period och han sade att hon ”borde ha berättat det”.

Han sade även följande i intervjun:

– Höj inte rösten. Det är en film, det är bara en fånig film, det är allt det är. Det är inte viktigt. Att göra tagning efter tagning efter tagning efter tagning, vem bryr sig?

Läs också: Johnny Depps nya julfilm ”Ebenezer” håvar in höga betyg

Läs också: Rebecca Ferguson myser med Greta Lee i ny kärleksfilm

Lägg till MZ som önskad källa på Google