Anne Hathaways bästa roll var i 2008 års råa drama – nu på Netflix

Netflix bjuder in till ett ångestladdat bröllop med ”Rachel Getting Married”.

Publicerad:

Netflix har just lagt till en av tidernas mest ångestladdade bröllopsfilmer. 

Visst kan det låta mysigt att få följa med Anne Hathaway på ett somrigt bröllop, men ”Rachel Getting Married” är en allt annat än mysig upplevelse. För den som är sugen på ett stycke riktigt bra film – och Hathaways kanske allra starkaste prestation – är den dock ett måste.

Det är Jonathan Demme (”När lammen tystnar”, ”Philadelphia”) som står bakom dramat från 2008. I stilen tog han inte minst inspiration från danska Dogme 95-rörelsen. Det är handhållet, rått och realistiskt. Inte minst blir det riktigt, riktigt mörkt.

Hathaway är fullkomligt magnetisk i rollen som en ung kvinna som håller på att hämta sig från ett drogmissbruk. Hon får lämna rehab i några dagar för att gå på sin syster Rachels bröllop.

Men helgen artar ur. Hemligheter kommer upp till ytan, relationer kastas om och bröllopet känns ofta mer som en begravning.

För sin insats blev Anne Hathaway nominerad till en Oscar. Filmen i sig blev hyllad av de flesta kritiker, och sitter på 85% positiva recensioner på Rotten Tomatoes.

MovieZines recension av ”Rachel Getting Married” kallar filmen ”en studie i smärta och skuld som för ofta skapar dödtid och distans där den borde krypa in under skinnet.” Betyget var 3/5.

Själv vill jag mena att den är bättre än så – och rekommenderar att ge den en chans på Netflix. Med ett förbihåll: Undvik filmen om du snart planerar bröllop.

Får du inte nog av Anne Hathaway kan du dessutom se henne i hela fem nya filmer som kommer ut under 2026.

Se en trailer till ”Rachel Getting Married” nedan:

Youtube video

Läs också: Anne Hathaway är en riktig häxa i kontroversiell familjefilm – nu på Netflix

Läs också: Ålder är bara en siffra i Anne Hathaways sexiga romcom – nu på HBO Max