”Hajen” är tillbaka på biotoppen! 50 år efter att Steven Spielberg satte skräck i alla badsugna är klassikern tillbaka på bio. Nu är det dags för nya och gamla fans att uppleva filmen på IMAX, något som genererat hela 10 miljoner dollar i nya intäkter.
Läs också: Sommarens 5 största biosuccéer – är din favorit med?
Därmed slår filmen nya premiärer som ”Caught Stealing” och ”The Roses” på den amerikanska biotoppen. Publiken gillar nostalgi, och uppskattar att se gamla filmer i premiumformat.
Exempelvis lyckades ”Interstellar” trolla fram 38 miljoner dollar på den globala marknaden när den återigen gick upp på bio. Likaså med ”Coraline” som spelade in 34 miljoner i 3D-format. Kort och gott: att visa klassiker på bio kostar filmbolagen lite och genererar nästan alltid en saftig vinst. 12 september går ”Hajen” upp på svenska biografer.
Läs också: ”Han borde ha dött” – Sverigepremiär för sann historia som kommer få dig att tappa andan