3 spännande serier streamar i helgen – sci-fi, spänning eller drama?

På 3 olika streamingtjänster får vi uppleva såväl spänning som drama och passionerad ungdomsromans i nya serier.

Publicerad:

Det bäddar upp för flera premiärer i helgens seriesläpp.

Samtliga tre nedan nämnda titlar är omtalade och bjuder på något för olika smaker, vare sig du vill ha ett ungdomsdrama, nervkittlande spänning eller en blandning av genrer såsom skräck och sci-fi Goda betyg och starkt skådespel finns att tillgå, så håll till godo.

Steal (Prime Video)

”Game of Thrones”-stjärnan Sophie Turner spelar i denna serie om århundradets kupp och en kvinnlig polis som hamnar i mitt i tumultet. I övriga roller ser vi Jacob Fortune-Lloyd, Archie Madekwe, Ellie James, Andrew Howard med flera, där tonen tycks likna ett mellanting av ”Industry” och ”Die Hard”.

Alla sex avsnitt streamar hos Prime Video. Vår tv-redaktör Jonatan Blomberg blev nöjd och beskrev hur ”Sophie Turner klarar av att bära en actionserie”.

Heated Rivalry (HBO Max)

Näst ut har vi denna efterlängtade ungdomsserie, som handlar om två hockeyspelare. Till en början rivaler, innan de faller för varandra. Serien släpptes i Kanada innan den därefter tog fart i både Storbritannien och USA. Nu kommer de sex avsnitten även till Sverige. Ett i veckan varje fredag är det som gäller.

I rollerna ser vi Hudson Williams och Connor Storrie. ”Heated Rivalry” har klättrat sig in på IMDb:s topp 250-lista, som en av de 100 bästa serierna genom tiderna.

The Beauty (Disney+)

Slutligen är det seriemästaren Ryan Murphys nästa nedslag som ligger på agendan. ”The Beauty” är en kriminalskräckis med sci-fi-inslag.

Ett nytt läkemedel har tagits fram som botar allt och ger omåttlig skönhet. När fotomodeller runtom i världen börjar explodera tar sig två FBI-agenter (Evan Peters och Rebecca Hall) an fallet för att undersöka de mystiska händelserna.

Jonatan Blomberg gav ”The Beauty” betyg 4/5. ”En av Murphys bästa och mest ambitiösa serier på länge”, kallar han den. ”Vi bjuds på en blandning av alla genrer och det borde inte gå att få allt att kännas som en och samma berättelse, men allt knyts samman till en spännande historia”.

Läs också: Kostymdrama näst ut för Sydney Sweeney: ”Hon är perfekt för rollen”

Läs också: Guldbaggefest hos SVT Play! 17 nya filmer har precis släppts