Zendaya har haft en imponerande karriär, varav hon både spelat i stora franchise-filmer som ”Dune” och ”Spider-Man”, samt musikaler som ”The Greatest Showman”, Luca Guadagninos ”Challengers” och inte minst huvudrollen i hyllade tv-dramat ”Euphoria”. Den senare gav henne två Emmys.
Att kommande åren fortsätter lovande för det 29-åriga stjärnskottet är ju inte helt oväntat. Men just 2026 ser ut att bli ett synnerligen intressant år.
The Drama
Danske Kristoffer Borgli kommer att regissera denna romantiska komedi. Zendaya spelar med Robert Pattinson, som ett par vars annalkande vigsel stöter på problem när hemligheter kommer till ytan.
Regissören har tidigare gjort ”Sick of Myself” och ”Dream Scenario”. Det går alltså att med stor säkerhet säga att han har god erfarenhet gällande att kombinera känslor och humor. Filmen befinner sig i postproduktion och vi ser Alana Haim, Mamoudou Athie, Sydnet Lemmon med flera i övriga roller.
Euphoria – säsong 3
Snart fyra år har vi fått vänta på fortsättningen av det intensiva dramat, men under 2026 blir det dags. Zendaya som Rue Bennett återvänder tillsammans med Hunter Schafer som Jules, Jacob Elordi som Nate med flera.
Sam Levinsons kommane säsong har inget specifikt premiärdatum, men vi har tidigare skrivit om att en lång rad nya skådisar kommer att ansluta sig till ”Euphoria”.
The Odyssey
Som om ovan nämnda inte räckte är ju Zendaya även ett av namnen i Nolans imponerande rollista. Den 17 juli bär det av till antikens Grekland i den moderna mytens mästerverk. Zendaya spelar tillsammans med bland annat Tom Holland, Matt Damon, Anne Hathaway, Robert Pattinson, Charlie Theron med flera.
Förutom att vara stjärntät och bädda upp för stor spänning blir den dessutom ett tekniskt under. Christopher Nolan ämnar spela in filmen helt med IMAX-kameror.
Spider-Man: Brand New Day
Jo då! Den 31 juli är det äntligen dags för efterlängtade fortsättningen på Tom Hollands Spider-Man. Zendaya återvänder även som MJ. I förra filmen fick hon minnet raderat, så det återstår att se hur relationen med Peter Parker utvecklas i kommande filmen.
Ett nytt hot sätter Parkers vänner i fara och tvingar honom att åter axla rollen som hjälte.
ANNONS FRÅN DISNEY+: Streama storfilmer och serier från 69 kr i månaden
Dune: Part Three
Denis Villenueves avslutande del i Frank Herberts ”Dune”-epos befinner sig i postproduktion och har biopremiär om ungefär ett år.
Efter föregångarens dramatiska slut där Paul Atreides hänsynslöst grep makten och krossade sina fiender fortsätter vi rymdoperan. Zendaya återvänder som Chani, högst troligt fortsatt skeptisk till Atreides val. Timothée Chalamet återvänder i huvudrollen, tillsammans med Rebecca Ferguson, Jason Momoa. Även Florence Pugh, Robert Pattinson och Anya-Taylor Joy syns i filmen.
Det var ingen dålig samling filmer och serier att se fram emot under nästa år, med andra ord!
Läs också: Kevin Spacey är hemlös – väntar på samtal från Tarantino och Scorsese
Läs också: ”En av 2010-talets mest spännande thrillerserier” finns nu på Netflix