Veckan börjar bra för alla Viaplay-prenumeranter med tre nytillagda filmer i utbudet.
”Gravity” är den självklara topptiteln här. Sandra Bullock och George Clooney spelar två astronauter på ett rymduppdrag som går snett. Plötsligt är hon avskuren från sin rymdfärja och måste kämpa för att överleva innan luften i dräkten tar slut… En riktig nagelbitare med en smidig speltid på 87 minuter och 5 av 5 i betyg!
”Vad kvinnor vill ha” – det vet Mel Gibson allt om i denna klassiska romcom från år 2000. Han spelar en framgångsrik mansgris som efter en olycka får den unika förmågan att höra vad kvinnor egentligen tänker. En gåva eller en förbannelse?

Temat verkat populärt för övrigt. Även ”Chaos Walking” utspelar sig i en värld där alla tankar kan ses och höras av alla. Tom Holland och Daisy Ridley slår följe på ett farligt äventyr genom en outforskad planets ödemark. Filmen blev dessvärre en riktig bioflopp, men ”specialeffekter och Hollands charm räddar denna blockbuster” enligt MovieZines recension.
Du ser mer av Daisy Ridley i actionthrillern ”The Cleaner” på Viaplay. Och den som inte får nog av Young adult-dystopier kan alltid bänka sig framför ”The Maze Runner”-trilogin som streamar nu.
Läs också: Cillian Murphys son följer i sin fars fotspår – med i ny komediserie på HBO Max
Läs också: Visste du att… det finns en Jack Reacher-bok som Amazon inte vågar filma