På tv ikväll: Två timmar med Avicii som ”kommer glädja alla fans”

Dokumentären ”Avicii – I’m Tim” och konsertfilmen ”Avicii – My Last Show” får avsluta helgen.

Publicerad:

Tim Bergling var bara 28 år gammal när han tragiskt nog gick bort år 2018. Efter hans död blev det allmänt känt hur den svenska superstjärnan, för världen känd som Avicii, led av psykisk ohälsa under en stor del av sitt vuxna liv.

Två nya dokumentärfilmer låter gamla som nya fans få en närmare inblick i Aviciis liv, karriär och musik, men också hans bakgrund som en vanlig svensk tonåring med en dröm.

Ikväll blir det SVT-premiär för dokumentären ”Avicii: I’m Tim” av Henrik Burman. Den premiärvisades på Tribeca Film Festival 2024 där MovieZines recensent Annika Andersson var på plats. Hon kallade den för ”en varm tribut till Avicii” och en film som ”engagerar från början till slut”.

”Filmen är en fin hyllning, full av värme, som kommer glädja Tims alla fans (…) Den fokuserar på det positiva i Tims alltför korta liv och allt det fina han gav sin publik och alla som någonsin lyssnat på hans låtar runt om i världen. För de allra flesta av oss har trots allt dansat, tränat, eller festat till hans musik, och den kommer leva vidare för alltid.” Läs vår recension här…

– “Avicii – I’m Tim” har sin grund i 100-tals timmar av privat arkivmaterial från barndom och karriär men bygger också på nya inspelningar och intervjuer med betydelsefulla personer i Tims liv – vänner, kollegor, världsstjärnor och familj, berättade regissören i ett pressmeddelande.

Den som vill dansa vidare till Aviciis house-hits kan sitta kvar för den 30 minuter långa konsertfilmen ”Avicii – My Last Show”. Den spelades in 28 augusti 2016 på nattklubben Ushuaia på Ibiza där Tim framträdde för sista gången.

Klockan 21:00 sänds ”Avicii – I’m Tim” på SVT1. Direkt efter, klockan 22:35, visas konsertfilmen ”Avicii – My Last show”. Båda finns nu att streama på SVT Play och ligger även på Netflix.

YouTube video