Nya ”Game of Thrones”-spelet har äntligen ett premiärdatum

Upptäck Westeros och spöa upp djupfrysta vålnader i ett nytt rollspel!

Publicerad:

Game of Thrones: Kingsroad” är nästa spel i George R.R. Martins brutalmörka fantasyuniversum. Det är ett rollspel, där du bland annat kommer kunna välja bland en av flera klasser för din karaktär, och sedan resa land och rike runt och möta en del kända ansikten från Martins berättelser.

I ”Kingsroad” kommer att få spela som en okänd bondlurk från Norden som får i uppdrag av Jon Snow att samla allierade för att bekämpa the White Walkers och deras stelfrusna zombiehord. Spelet är uppkallat efter Kungsvägen, som går genom majoriteten av Westeros, från Muren i norr till Baratheon-fästet Storm’s End en bit söder om King’s Landing. Förbered dig på en lång resa.

Nu är premiärdatumet för ”Kingsroad” äntligen klart: den 21 maj släpps spelet äntligen i sin fulla och kostnadsfria version. Sedan ett tag tillbaka har det funnits tillgängligt på Steam i en betald betaversion, som fått blandad respons från spelare. Huruvida uppfattningarna ändras efter den fulla releasen återstår att se: personligen tycker jag att det faktum att spelet är free-to-play och även släpps till mobiler är något av en varningsklocka.

Men den 21 maj kan du hursom skriva in i kalendern, och en sprillans ny trailer för ”Game of Thrones: Kingsroad” kan spanas in nedan:

YouTube video

Läs också: ”The Winds of Winter” – George R.R. Martins 13-åriga förbannelse

Läs också: ”Andor”-skådis bland tre nya namn i ”House of the Dragon”

Läs mera