Kvällens TV-tips: Kul tidsresa i svensk komedi som du missade på bio 2016

Tidsresa från 1970-talet till nutida Stockholm är upplägget i härliga ”Flykten till framtiden”. Se den på TV ikväll.

Publicerad:

Tidsresor och science fiction hör oftare till Hollywoods ingredienser snarare än i Sverige. Därför var Ulf Malmros och Jaana Fomins ”Flykten till framtiden” (2016) ett oväntat och välkommet bidrag.

Filmen utspelar sig i Stockholm och kretsar kring Svante (Elias Palin), en ung man från 1973 som lider av en hjärtsjukdom. När han av en slump reser fram till år 2016 via en hemlig dörr i tvättstugan, upptäcker han att sjukdomen han har är fullt botbar i framtiden.

Där möter han Elsa (Victoria Dyrstad), en kvinna från vår tid, och de två utvecklar en relation som kompliceras av att de tillhör helt olika epoker.

Henrik Dorsin spelar Svantes gräsrökande chef och i biroller ser vi bekanta ansikten som Johan Ulveson, Ia Langhammer, Malin Persson, Christoffer Nordenrot (”Den blomstertid nu kommer”), Malin Morgan (”Smala Sussie”), Johan Hedenberg, Gustav Lindh och Eric Ericsson.

Liksom de flesta av Malmros filmer så är det en härligt skruvad film med lättsam humor och glimt i ögat, samt en del allvar och drama. Dessutom ett imponerande hantverk, som fick flera välförtjänta Guldbaggenomineringar samt en vinst för scenografin.

Carl Adam Anderberg skrev i sin recension att det ”blir både charmigt och en smula tänkvärt”.

Här kan du se ”Flykten till framtiden”:

  • Ikväll 11 oktober 21.30
  • Streama på TV4 Play
  • Streama på Tele2 Play
  • Hyr/köp på SF Anytime och liknande tjänster 

Se trailern nedan:

YouTube video

i en exklusiv podcast delade Malmros och Fomin med sig av hur de skapade filmen.

Läs också: ”Grannfejden” blir Ulf Malmros första film på 8 år