Experterna tippar Golden Globe

15 Januari 2010 | 13:21

Experterna tippar Golden Globe-vinnarna

Nu till helgen är det dags för Golden Globe där experterna nu har tippat sina vinnare.

Galan sänds live på Kanal 9 natten mellan söndag och måndag med start kl 2.00 (17-18 januari).

LA Times har sammanställt en lista över de Golden Globe-vinnare som experterna tror kommer att gå segrande ur striden. Listan baseras på 25 amerikanska experters tips och enligt den blir det "Up in the Air" som blir Bästa drama. Antal experttips är i parantes.

Bästa drama:

"Avatar" (7)

"The Hurt Locker" (1)

"Inglourious Basterds" (2)

"Precious" (1)

"Up in the Air" (14)

Bästa musikal eller komedi:

"(500) Days of Summer" (4)

"Baksmällan" (3)

"It's Complicated" (8)

"Julie & Julia" (4)

"Nine" (6)

Bästa skådespelare i ett drama:

Jeff Bridges ("Crazy Heart") (10)

George Clooney ("Up in the Air") (13)

Colin Firth ("A Single Man") (2)

Morgan Freeman ("Invictus") (0)

Tobey Maguire ("Brothers") (0)

Bästa skådespelerska i ett drama:

Emily Blunt ("The Young Victoria") (0)

Sandra Bullock ("The Blind Side") (13)

Helen Mirren ("The Last Station") (0)

Carey Mulligan ("An Education") (10)

Gabourey "Gabby" Sidibe ("Precious") (2)

Bästa skådespelare i en musikal eller komedi:

Matt Damon ("The Informant") (5)

Daniel Day-Lewis ("Nine") (8)

Robert Downey Jr. ("Sherlock Holmes") (8)

Joseph Gordon-Levitt ("(500) Days of Summer") (3)

Michael Stuhlbarg ("A Serious Man") (1)

Bästa skådespelerska i en musikal eller komedi:

Sandra Bullock ("The Proposal") (1)

Marion Cotillard ("Nine") (0)

Julia Roberts ("Duplicity") (0)

Meryl Streep ("It's Complicated") (1)

Meryl Streep ("Julie & Julia") (23)

Bästa manliga biroll:

Matt Damon ("Invictus") (0)

Woody Harrelson ("The Messenger") (2)

Christopher Plummer ("The Last Station") (0)

Stanley Tucci ("Flickan från ovan") (0)

Christoph Waltz ("Inglourious Basterds") (23)

Bästa kvinnliga biroll:

Penélope Cruz ("Nine") (0)

Vera Farmiga ("Up in the Air") (2)

Anna Kendrick ("Up in the Air") (0)

Mo'Nique ("Precious") (23)

Julianne Moore ("A Single Man") (0)

Bästa regissör:

Kathryn Bigelow ("The Hurt Locker") (11)

James Cameron ("Avatar") (10)

Clint Eastwood ("Invictus") (0)

Jason Reitman ("Up in the Air") (1)

Quentin Tarantino ("Inglourious Basterds") (3)

Bästa manus:

Neill Blomkamp och Terri Tatchell ("District 9") (0)

Mark Boal ("The Hurt Locker") (3)

Quentin Tarantino ("Inglourious Basterds") (10)

Nancy Meyers ("It's Complicated") (0)

Jason Reitman och Sheldon Turner ("Up in the Air") (12)

Bästa animerade film:

"Det regnar köttbullar" (0)

"Coraline och spegelns hemlighet" (0)

"Den fantastiska räven" (1)

"Prinsessan och grodan" (0)

"Upp" (24)

Bästa utländska film:

"Brustna omfamningar" (10)

"Baaria" (0)

"Det vita bandet" (6)

"La nana" (0)

" A Prophet" (9)

Vilka är dina vinnare?