En av 2024 års mest kontroversiella filmer går nu att se hemifrån

Omtalad, omtyckt och hatad. Vad tycker du?

Publicerad:

”Här har vi en underbart underhållande film som inte riktigt tål att låta sig kategoriseras. “Emilia Perez” har stilmässiga ingredienser som rättegångsdrama, action, och latinamerikansk telenovela, men mest vad som skulle bli resultatet om Pedro Almodovar åkt till Mexico och spelat in en gangstermusikal.”

Finfina ord av MovieZines recensent som delade ut 4/5 i betyg till filmen.

Men allt kring filmen har inte varit en dans på rosor. Huvudrollsinnehavaren Karla Sofia Gascon hamnade i blåsväder inför Oscarsgalan och förminskade sin chans att vinna en statyett som historiens första transperson. Dessutom fick skådespelarkollegan Zoe Saldana som knep en statyett för sin prestation fick be om ursäkt efter vinsten.

Som det inte vore nog fick regissören be om ursäkt till Mexiko då filmen blivit något av ett hatobjekt där.

Nu släpps den kontroversiella filmen digitalt och går att se hemifrån på exempelvis SF Anytime och liknande VOD-tjänster (video on demand).

Historien följer kartelledaren Manitas (Karla Sofia Gascon) som tänker dra sig tillbaka och lämna det kriminella livet. Hur? Genom att byta kön och bli kvinna. För att förverkliga detta tar Manitas/Emilia hjälp av advokaten Rita (Zoe Saldana).

I övriga roller syns Selena Gomez (”Only Murders in the Building”) och Edgar Ramírez (”The Undoing”).

Läs också: ”Emilia Pérez” skriver historia med sina 13 Oscarsnomineringar

Läs också: KRÖNIKA: Hur ”Emilia Perez” fick mig att tappa hoppet om Oscarsgalan

Läs mera