Säga vad man vill om Osgood Perkins, men han har ett rejält arbetstempo. Efter fjolårets supersuccé ”Longlegs” och vårens skräckkomedi ”The Monkey”, är han redan tillbaka med en ny skräckis. Nu har vi fått en första trailer till ”Keeper”.
Trailern är stämningsfull och obehaglig, men avslöjar nästan ingenting om handlingen. Den är bara marginellt mer informativ än den timmeslånga första videon som släpptes i maj.
”Keeper” handlar om ett par som åker på en romantisk resa till en avlägsen stuga. Men när Malcolm (Rossif Sutherland, ”Orphan: First Kill”) plötsligt återvänder till staden, blir Liz (Tatiana Maslany, ”The Monkey”) ensam kvar. Hon möter en oförklarlig ondska som avslöjar stugans hemska hemligheter.
Efter att ”The Monkey” fick ett något mer blandat mottagande än ”Longlegs”, kan fans glädjas. ”Keeper” ser ut att befinna sig långt ifrån den senaste filmens komiska ton. Istället ser den ut att återgå till den stämningsfulla, mörka ton som gjorde Perkins känd.
”Keeper” får amerikansk biopremiär den 14 november. Förhoppningsvis dröjer det inte länge tills den även dyker den upp på svenska biografer. Spana in den nya trailern nedan:
Läs också: En ”sjukt skruvad” Stephen King-adaption släpps digitalt idag
Läs också: Nya Stephen King-filmen är redan 2025 års största skräckfilm
