Daniel Day-Lewis: ”Jag gjorde mig till en jävla idiot genom att gå i pension”

Skådespelaren återvänder efter åtta år med dramat ”Anemone” – och lär fortsätta arbeta även i framtiden.

Publicerad:

Efter åtta års ”pension” återvänder Daniel Day-Lewis nu med dramat ”Anemone”, i regi av hans son Ronan. Det blir därmed hans första film sedan Paul Thomas Andersons ”Phantom Thread” hade premiär 2017.

Efter den sistnämnda gick den trefaldiga Oscarsvinnaren ut med att han hade pensionerat sig. Något han även gjorde i slutet av 90-talet. Vid en pressvisning av ”Anemone” på New York Film Festival deltog skådespelaren i en frågestund och berättade om sina dramatiska sortier (via World of Reel).

– Jag har blivit anklagad för att gå i pension två gånger nu, sade Daniel Day-Lewis med ett skratt. Jag gjorde mig nog till en jävla idiot av att säga att jag skulle sluta arbeta. Och jag gjorde mig nog till en idiot av att komma tillbaka.

Låt oss vara glada att Daniel Day-Lewis är en idiot. Även om han inte har några nya projekt annonserade i nuläget verkar han vara inställd på att fortsätta arbeta även i framtiden.

– Jag sa till mig själv att jag går i pension för jag tror inte att jag kommer hitta tillbaka till aptiten på det här arbetet igen. Och det gjorde jag. Jag är verkligen tacksam för det, och jag hoppas få göra det igen.

Det är ännu oklart när vi får se ”Anemone” på svensk mark. En nysläppt trailer kan däremot ses nedan:

YouTube video

Läs också: Filmfestivaldags i New York! Här är 10 tunga favoriter jag längtar efter att se

Läs också: Daniel Day-Lewis om varför han gick i pension: ”Kände mig tom och kunde inte återhämta mig”