Den ikoniska skådespelerskan och Oscarsvinnaren Diane Keaton dog i lördags, 79 år gammal. Hennes hälsa ”blev snabbt sämre” enligt rapporter i media, och bara omgiven av sin närmaste familj under sina sista månader i livet.
Nu berättar Keatons familj i ett uttalande att stjärnan dog till följd av lunginflammation.
”Familjen Keaton är mycket tacksam för alla fantastiska meddelanden med kärlek och stöd som de har fått de senaste dagarna för sin älskade Diane, som avled i lunginflammation den 11 oktober.”
I uttalandet till People kan man också läsa om de frågor som låg Diane Keaton varmt om hjärtat:
”Hon älskade sina djur och var en trogen förespråkare för hemlösa. Så alla donationer till hennes minne till en lokal matbank eller ett djurhem skulle vara en underbar och mycket uppskattad hyllning till henne.”
Diane Keaton slog igenom under 1970-talet med filmer som ”Gudfadern” och ”Annie Hall”. Hennes komiska timing och smittsamma charm gjorde också komedier som ”Före detta fruars kubb” (1996) och ”Galen i kärlek” (2003) till minnesvärda publikfavoriter.
Läs också: KRÖNIKA: “Annie Hall” fick mig att älska film – tack för allt, Diane Keaton!
Läs också: Diane Keatons bästa film är varken ”Gudfadern” eller ”Annie Hall”
Läs också: Goldie Hawns känslosamma hyllning till Diane Keaton: ”Älskar dig”