Sju "Scream"-nomineringar till "Låt den rätte"

1 September 2009 | 17:50

17 "Scream"-nomineringar till "Star Trek"

Spike TV har nu släppt nomineringarna till "Scream 2009" som går av stapeln på tisdag 27 oktober. Svenska "Låt den rätte komma in" fick hela sju nomineringar, men "Star Trek" toppar listan med sina 17 nomineringar.

Galan inriktar sig på seriefilmatiseringar, sci-fi, skräck och fantasy och har exempelvis udda utmärkelser som "The Ultimate Scream", "Best Cameo", "Best Comic Book Movie", "Best Sequel" och "Holy S***! Scene of the Year".

The Ultimate Scream:
"Drag Me to Hell"
"Låt den rätte komma in"
"Star Trek"
"Transformers: Revenge of the Fallen"
"Twilight"
"Upp"

Best Horror Movie:
"Död snö"
"Drag Me to Hell"
"Friday the 13th"
"Låt den rätte komma in"
"My Bloody Valentine 3D"
"Splinter"

Best Sci-Fi Movie:
"Knowing"
"Moon"
"Outlander"
"Star Trek"
"Terminator Salvation"
"Transformers: Revenge of the Fallen"

Best Fantasy Movie:
"Coraline"
"Harry Potter och Halvblodsprinsen"
"Twilight"
"Upp"
"Watchmen"
"X-Men Origins: Wolverine"

Best Horror Actress:
Jennifer Carpenter ("Quarantine")
Jaime King ("My Bloody Valentine 3D")
Lina Leandersson ("Låt den rätte komma in")
Alison Lohman ("Drag Me to Hell")
Anna Paquin ("True Blood")
Monica Potter ("The Last House on the Left")

Best Horror Actor:
Bruce Campbell ("My Name is Bruce")
Michael C. Hall ("Dexter")
Kåre Hedebrant ("Låt den rätte komma in")
Justin Long ("Drag Me to Hell")
Ryan Kwanten ("True Blood")
Stephen Moyer ("True Blood")

Best Fantasy Actress:
Anna Friel ("Pushing Daisies")
Scarlett Johansson ("The Spirit")
Jaime King ("The Spirit")
Rhona Mitra ("Underworld: Rise of the Lycans")
Kristen Stewart ("Twilight")
Emma Watson ("Harry Potter och Halvblodsprinsen")

Best Fantasy Actor:
Ed Asner ("Upp")
Hugh Jackman ("X-Men Origins: Wolverine")
Robert Pattinson ("Twilight")
Brad Pitt ("Benjamin Buttons otroliga liv")
Daniel Radcliffe ("Harry Potter och Halvblodsprinsen")
Michael Sheen ("Underworld: Rise of the Lycans")

Best Sci-Fi Actress:
Moon Bloodgood ("Terminator Salvation")
Eliza Dushku ("Dollhouse")
Megan Fox ("Transformers: Revenge of the Fallen")
Lena Headey ("Terminator: The Sarah Connor Chronicles")
Katee Sackhoff ("Battlestar Gallactica")
Zoe Saldana ("Star Trek")

Best Sci-Fi Actor:
Nicolas Cage ("Knowing")
Josh Holloway ("Lost")
Shia LaBeouf ("Tranformers: Revenge of the Fallen")
Chris Pine ("Star Trek")
Zachary Quinto ("Star Trek")
Sam Rockwell ("Moon")

Best Supporting Actress:
Jennifer Carpenter ("Dexter")
Ashley Greene ("Twilight")
Carla Gugino ("Watchmen")
Evanna Lynch ("Harry Potter och Halvblodsprinsen")
Shirley Manson ("Terminator: The Sarah Connor Chronicles")
Rutina Wesley ("True Blood")

Best Supporting Actor:
Ryan Reynolds ("X-Men Origins: Wolverine")
Simon Pegg ("Star Trek")
Leonard Nimoy ("Star Trek")
Taylor Kitsch ("X-Men Origins: Wolverine")
Rupert Grint ("Harry Potter och Halvblodsprinsen")
Nelsan Ellis ("True Blood")

Breakout Performance Female:
Anna Torv ("Fringe")
Zoe Saldana ("Star Trek")
Lorna Raver ("Drag Me to Hell")
Isabel Lucas ("Transformers: Revenge of the Fallen")
Lina Leandersson ("Låt den rätte komma in")
Malin Akerman ("Watchmen")

Breakout Performance Male:
Taylor Kitsch ("X-Men Origins: Wolverine")
Taylor Lautner ("Twilight")
Robert Pattinson ("Twilight")
Chris Pine ("Star Trek")
Will.I.Am ("X-Men Origins: Wolverine")
Sam Worthington ("Terminator Salvation")

Best Cameo:
Kate Beckinsale ("Underworld: Rise of the Lycans")
Helena Bonham Carter ("Terminator Salvation")
Winona Ryder ("Star Trek")
Arnold Schwarzenegger's Face ("Terminator Salvation")
Patrick Stewart ("X-Men Origins: Wolverine")
Rainn Wilson ("Transformers: Revenge of the Fallen")

Best Ensemble:
"Battlestar Gallactica"
"Lost"
"Star Trek"
"True Blood"
"Twilight"
"Watchmen"

Best Director:
JJ Abrams ("Star Trek")
Tomas Alfredson ("Låt den rätte komma in")
Michael Bay ("Transformers: Revenge of the Fallen")
Pete Docter and Bob Peterson ("Upp")
Duncan Jones ("Moon")
Sam Raimi ("Drag Me to Hell")

Best Foreign Movie:
"Död Snö" (Norway)
"Eden Lake" (England)
"Låt den rätte komma in" (Sweden)
"Martyrs" (France)
"Pontypool" (Canada)
"Timecrimes" (Spain)

Best Sequel:
"Harry Potter och Halvblodsprinsen"
"Punisher: War Zone"
"Terminator Salvation"
"Transformers: Revenge of the Fallen"
"Underworld: Rise of the Lycans"
"X-Men Origins: Wolverine"

Best F/X:
"Drag Me to Hell"
"Harry Potter och Halvblodsprinsen"
"Star Trek"
"Terminator Salvation"
"Transformers: Revenge of the Fallen"
"Watchmen"

Scream Song of the Year:
"War Zone" by Rob Zombie ("Punisher: The War Zone")
"New Divide" by Linkin Park ("Transformers: Revenge of the Fallen")
"Other Father Song" by They Might be Giants ("Coraline")
"Desolation Row" by My Chemical Romance ("Watchmen")
"Decode" by Paramore ("Twilight")
"Bad Things" by Jace Everett ("True Blood")

Best Villain:
Eric Bana as Nero ("Star Trek")
Helena Bonham Carter as Bellatrix Lestrange ("Harry Potter och Halvblodsprinsen")
Cam Gigandet as James ("Twilight")
Lorna Raver as Mrs. Ganush ("Drag Me to Hell")
Liev Schreiber as Victor Creed/Sabretooth ("X-Men Origins: Wolverine")
Alexander Skarsgard as Eric Northman ("True Blood")

Best Superhero:
Ray Stevenson as The Punisher ("Punisher: War Zone")
Taylor Kitsch as Remy Lebeau/Gambit ("X-Men Origins: Wolverine")
Hugh Jackman as Logan/Wolverine ("X-Men Origins: Wolverine")
Billy Crudup as Doctor Manhattan ("Watchmen")
Malin Akerman as Silk Spectre II ("Watchmen")

Best Scream-Play:
"Coraline" (Henry Selick)
"Drag Me to Hell" (Sam Raimi, Ivan Raimi)
"Låt den rätte komma in (John Ajvide Lindqvist)
"Moon" (Duncan Jones, Nathan Parker)
"Star Trek" (Roberto Orci, Alex Kurtzman)
"Upp" (Bob Peterson, Pete Docter, Thomas McCarthy)

Most Memorable Mutilation:
"Splinter" (The Arm Removal Surgery)
"Watchmen" (Arms Cut Off by Rotary Saw)
"Drag Me to Hell" (The Eye Ball Cake)
"Död snö" (Head Ripped Apart by Nazi Zombies)
"Saw V" (The Pendulum Trap)
"Låt den rätte komma in" (The Swiming Pool Scene)

Fight-to-the-Death Scene of the Year:
"Drag Me to Hell" (The Car Fight)
"X-Men Origins: Wolverine" (Logan and Victor vs Weapon XI)
"Död snö" (Martin and Roy vs the Nazi Zombies)
"Transformers: Revenge of the Fallen" (Optimus Prime vs The Fallen)
"Star Trek" (Kirk vs Spock)
"Watchmen" (Ozymandias vs The Comedian)

Holy S***! Scene of the Year:
"Låt den rätte komma in" (Swimming Pool Scene)
"Knowing" (The Subway Crash)
"Drag Me to Hell" (The Seance)
"Star Trek" (Space Dive onto Orbital Drill)
"Watchmen" (The Destruction of Mahnattan)
"Harry Potter och Halvblodsprinsen" (Death Eaters Attack London)

Best Comic Book Movie:
"Dragonball Evolution"
"Punisher: War Zone"
"The Spirit"
"Watchmen"
"X-Men Origins: Wolverine"

Hela nomineringslistan hittar man på officiella hemsidan där man också kan rösta.