17 nya filmer och serier på Prime Video i april – här är höjdpunkterna

Nya filmer med Kate Winslet och Viola Davis bland kommande nyheter på Amazon Prime Video i april 2025. Här är hela listan.

Publicerad:

April på Prime Video bjuder på starka berättelser, intensiv spänning och blondiner som bråkar.

I ”Girls of STHLM” får vi följa fyra av Sveriges största influencers när de balanserar kärlek, karriär och vänskap i den hektiska vardagen i Stockholm. Den nya realityserien får premiär 4 april.

Veckan efter tvingas en grupp världsledare fatta ödesdigra beslut i ”G20”, där en dramatisk gisslansituation riskerar att få allvarliga konsekvenser. Viola Davis gör rollen som presidenten som blir actionhjälte.

Månaden fortsätter med ”The Fortress”, där vi får en inblick i en dystopisk framtid där Norge har isolerat sig från omvärlden. I dramat ”Lee” skildras den fängslande berättelsen om Lee Miller, som gick från modell till krigsfotograf vid andra världskrigets frontlinjer.

Bland övriga premiärer i april finns övernaturliga actionserien ”The Bondsman” med Kevin Bacon, och så lite dansk reality i ”Girls of Copenhagen”.

Girls of STHLM – premiär 4 april

I serien ”Girls of Stockholm” får vi följa med fyra svenska influencers i deras vardag. Lovisa Worge, Klara Elvgren, Alice Stenlöf och Hanna Friberg omsätter alla miljonbelopp, men all lycka går inte att köpa för pengar. Det glamorösa livet kräver hårt arbete och kan kosta en både vänskap, pengar och kollegor.

G20 (film) – premiär 10 april

När G20-toppmötet hamnar under belägring blir USA:s president Danielle Sutton (Viola Davis), fiendens främsta mål. På flykt från angriparna tvingas hon kämpa mot klockan för att rädda sin familj, sitt land och världens mäktigaste ledare – i denna actionladdade thriller.

The Fortress (säsong 1) – premiär 18 april

Året är 2037, de norska invånarna njuter av ett skyddat liv i ett självförsörjande nordiskt paradis. Men när en dödlig epidemi bryter ut inser de snart att murarna som hållit dem säkra numera gör dem till fångar. Med Russell Tovey och Pia Tjelta i rollistan.

Lee (film) – premiär 24 april

Historien om den amerikanska fotografen Lee Miller, en modemodell som blev en erkänd krigskorrespondent för Vogue Magazine under andra världskriget. Med Kate Winslet i huvudrollen tillsammans med Alexander Skarsgård.

Andra utvalda premiärer på Prime Video i april

  • Aftermath – 1 april
  • Butchers Crossing – 1 april
  • Cellar Door – 1 april
  • John Wick – 1 april
  • Legally Blonde – 1 april
  • The Good, The Bad And The Ugly – 1 april
  • Werewolves – 1 april
  • The Bondsman (säsong 1) – 3 april
  • Hounds Of War – 14 april
  • Never Let Go – 14 april
  • 1 Happy Family USA (säsong 1) – 17 april
  • Girls of Copenhagen – 18 april
  • Étoile (säsong 1) – 24 april

Läs mera