10 år senare: ”Hello Kitty”-filmen har fått ett premiärdatum

Det dröjer nästan tre år, men katten är på väg till biodukarna.

Publicerad:

Första gången vi skrev om den planerade ”Hello Kitty”-filmen var 2015. Fyra år senare hade japanska företaget Sanrio hittat rätt studio i Hollywood. Nu har filmen till slut fått ett premiärdatum. Det meddelar Warner Bros och New Line Cinema på Instagram.

Den animerade filmen kommer gå upp på bio den 21 juli 2028. Det ger oss närmare tre år att förbereda oss på den stora händelsen.

Ännu vet vi inte vad ”Hello Kitty”-filmen kommer handla om. Manusförfattare är Dana Fox, som bland annat skrivit på ”Wicked” och dess uppföljare. Regissör är långfilmsdebuterande Leo Matsuda. Tidigare har han jobbat som animatör på filmer som ”Röjar-Ralf” och ”Zootropolis”.

”Hello Kitty” blev till 1974 och har dykt upp i tecknade serier, spel, serietidningar och på alla möjliga produkter. Bioduken var det sista oundvikliga steget, vilket snart till slut blir verklighet. Hon är ett globalt fenomen, vars ansikte man nu hoppas ska locka en stor publik.

Om skaparna lyckas med det får vi sommaren 2028. Förhoppningsvis kan vi hålla ut tills dess.

Läs också: Nästa ”Barbie” blir animerad – för första gången på bio

Läs också: “Wicked”-regissören gör film om leksaksbilar