Igen? Det var ju bara ett par dagar sedan som vi fick en poster till Ryan Goslings kommande rymdäventyr ”Project Hail Mary”. Nu får vi både en stilig poster till, och en skinande ny trailer. Vi är så bortskämda!
Filmen utspelar sig i en nära framtid. Ryan Gosling spelar en lärare som definitivt inte är en astronaut. Ändå vaknar han upp på en rymdfarkost. Ensam och med minnesförlust. 12 ljusår från jorden måste han pussla ihop vem han är, var han är, och (visar det sig) vad som behöver göras för att rädda jorden från en katastrof.
Läs också: Amazon satsar stort – filmer för en miljard dollar släpps 2026
”Project Hail Mary” är baserad på Andy Weirs roman med samma namn. Manus skrivs av Drew Goddard, som också skrev filmatiseringen av Weirs ”The Martian”. Oscarsbelönade Phil Lord och Christopher Miller regisserar.
Förutom Gosling får vi även bland andra se Sandra Hüller, från ”The Zone of Interest” och ”Fritt fall”, framför kameran.
”Project Hail Mary” går upp på biograferna den 20 mars 2026.
Och den purfärska trailern kollar du in här:
Läs också: Hopp finns för ”The Nice Guys 2” – Shane Black avslöjar planer på uppföljaren
Och är ser du den nya (andra) postern:
Läs också: Inspelningsstart för sci-fi-filmen ”Project Hail Mary” med Ryan Gosling
Läs också: Ryan Gosling ska göra “Star Wars” coolt igen, enligt regissören Shawn Levy
