Buster Keaton är en av de absoluta toppnamnen inom filmhistoria och än idag diskuteras hans filmografi och avtryck på konsten inom branschen. Liksom Chaplin kombinerade han tidlöst skrattframkallande slapstick med genialt manusarbete och gjorde några av tidernas mest älskade klassiker. ”Fart, flickor och faror”, ”Skepp ohoj!”, ”Busters miljoner”, ”Kärlek och lättvikt” och många fler hör till 1920-talets absolut starkaste titlar.
Det går emellertid inte att prata om Keaton utan att nämna mästerverket ”Så går det till i krig” från 1926. Kan de vara tidernas bästa krigssatir? Jag vågar nästan påstå det. Denna hundraåriga toppfilm utspelar sig under det amerikanska inbördeskriget och en man (spelad av Keaton själv) som måste ge sig ut för att rädda sitt älskade tåg och fästmö från nordstatare.
Utöver de fantastiska och än idag häpnadsväckande specialeffekterna och tidlöst aktuella skildringarna av krig är det helt enkelt en riktigt rolig film. Keatons lynne och förmåga att spela ständigt malplacerad i samtliga situationer ter sig genialt som alltid och medskådespelare i form av Marion Mack med flera är heller inte sämre. Fotot och klippningen ligger på topp och så kommer det att förbli.
En av de bästa komedierna som gjorts
Mina egna lovord är inte tillräckligt för att göra filmen rättvisa, så jag hänvisar även till Keatons egna ord.
– Det här är filmen jag är mest stolt över. Det blev en berättelse med historisk tyngd och så många intressanta detaljer, sa han i en intervju 1963. (via Far Out Magazine)
Hos amerikanska filminstitutet korades ”Så går det till i krig” som den artonde bästa filmen genom tiderna. Även på deras lista över tidernas bästa komedifilmer hamnade den på plats arton. (via AFI.com)
Vi gav dessutom ”Så går det till i krig” toppbetyg. ”Keatons film spöar modern konkurrens på alla punkter”, skrev vår recensent. ”Det här är spännande, rolig och mästerlig underhållning av absolut världsklass. Hatten av för dig, herr Keaton”.
Keatons film är en man som cineast blir mycket munter av och vill se om och om igen. I år blir den hundra år.
Nu kan du dessutom njuta av den helt gratis.
”Så går det till i krig” finns att se hos SVT Play.
Hos SVT Play streamar även 16 andra riktigt bra nya filmer.
Läs också: 8 bästa tv-serierna i augusti – sommarens sista stora premiärer!
Läs också: 16 nya filmer har släppts på SVT Play – här är mina favoriter
