Idag på tv: ”En av de bästa svenska filmerna” ledde till USA och Oscarsgalan

Vad har Vilhelm Moberg och MovieZines Martin Persson gemensamt? En åsikt om ”Här har du ditt liv”.

Publicerad:

”Här har du ditt liv” är den svenske filmskaparen Jan Troells debutfilm, som gick upp på biograferna 1966. Det talas kanske inte mycket om idag, tyvärr, men den hade en stor inverkan på Troells liv.

Filmen utspelar sig 1914 och handlar om Olof, som vid 14 års ålder lämnar sitt norrländska fosterhem. Vi får följa honom ända fram till krigsslutet. Det är då han beslutar sig för att resa söderut och skapa sig en egen framtid.

Min kollega Martin Persson skrev några rader om ”Här har du ditt liv” när han tipsade om nya filmer på SVT Play i förra veckan. Där beskrev han filmen som ”ett fantastiskt drama där Troells unika visuella touch ger det karga 1910-talet en autentisk prägel.” Han kallade den också för en av de absolut bästa svenska filmerna som gjorts.

De där sista är en åsikt han delar med den småländske författaren Vilhelm Moberg. Moberg blev som imponerad av Troells debut, att han gav honom förtroendet att filma sin stora romansvit ”Utvandrarna”.

Jan Troells ”Utvandrarna” blev sedermera nominerad till hela fem Oscars över två Oscarsgalor. 1971 blev den nominerad till bästa utländska film, och året efter till bland annat bästa film och bästa regi. Inte illa alls.

Och tänk att allt började med en liten film om en ung man.

Här kan du se ”Här har du ditt liv”:

  • Idag 15:15 på SVT1
  • Streama på SVT Play, TV4 Play eller TriArt Play
  • Hyr på SF Anytime eller TriArt Play
  • Köp på SF Anytime

Läs också: En av de bästa svenska sommarfilmerna – plus 69 nyheter till på Viaplay i juli

Läs också: Clark Olofsson död – så tyckte han om Netflix-serien med Bill Skarsgård