Ett gäng nya bilder och nya detaljer kring efterlängtade ”Alien: Earth” har landat på Jorden. Samtidigt har vi ett premiärdatum.
Handlingen inleder när en mystisk rymdfärja kraschlandar på vår planet. Ombord finns fem utomjordiska monster redo att skapa kaos. Men de första bilderna fokuserar mer på människorna – eller som i Wendys fall, en android-hybrid som fått mänskligt medvetande.
Wendy (spelad av Sydney Chandler) och en omaka grupp av elitsoldater ställs öga mot öga med hotet från yttre rymden.
Deadline bekräftar också att serien utspelar sig år 2120, och att Jorden styrs av fem storföretag – bland annat Weyland-Yutani, som ”Alien”-fans lär känna igen. I rollistan finns också Timothy Olyphant, Alex Lawther och Essie Davis.
”Alien: Earth” får premiär på amerikanska Hulu och FX den 12 augusti. I Sverige kommer vi kunna streama serien på Disney+ sannolikt redan dagen efter.