Bill Skarsgård Hollywood-debuterar
Publicerat: 30 november 2011 kl. 16:20Bill Skarsgård har redan påbörjat sitt första Hollywoodprojekt som är en roll i Joe Wrights drama "Anna Karenina".
Bill Skarsgård går samma väg som övriga i familjen och satsar på en internationell karriär. Skarsgård har redan påbörjat inspelningen av brittiska dramat "Anna Karenina", där han spelar mot Jude Law, Keira Knightley och Aaron Johnson.
- Min karaktär heter Captain Machouten, och är rival till Aaron Johnsons karaktär, Vronsky, som i sin tur är kärleksintresset till Keira Knightley. Det är en liten men väldigt kul roll, för han är ett riktigt rövhål. Även om det är väldigt få repliker så är det en roll som är "upp i ansiktet" på huvudrollsinnehavaren, och inte bara någon kille i bakgrunden. Det är en rolig karaktär att spela, berättar Bill Skarsgård för MovieZine.se.
Även svenska Alicia Vikander har en roll i filmen, hon spelar karaktären Kitty. "Anna Karenina" regisseras av Joe Wright och får svensk biopremiär i augusti 2012.
Läs en längre intervju med Bill Skarsgård när hans nya svenska dramafilm "Simon och ekarna" har biopremiär den 9 december.
Ställ dina frågor till MovieZine!
MZ 10 år MovieZine fyller 10 år och vi vill ha dina frågor. Passa på att skicka in det du alltid undrat över.
Galaxen kallar på John C. Reilly
På bio 1 augusti 2014 Erbjuds jobbet som SHIELD-agent i James Gunns "Guardians of the Galaxy".
"Fruitvale Station" bland Un Certain Regard-vinnarna
Cannes 2013 ...och "Blue is The Warmest Color" tog emot Fipresci-juryns pris.
"Vi ger filmerna en halvtimme"
Cannes 2013 Jakob Abrahamsson, inköpare på NonStop Entertainment, ser fler Cannes-filmer än de flesta.
Refn bemöter kritiken: "Så är det med all stor konst"
Cannes 2013 "Only God Forgives" buades ut i Cannes, men Nicolas Winding Refn tar det hela med ro.
Fox vs Marvel i kampen om Quicksilver
Låt den bäste vinna Problem när både "X-Men: Days of Future Past" och "The Avengers 2" vill använda sig av samma karaktär.
Mer smärta än vad Bay kan hantera
Pain & Gain Kan vi vänta oss en avskalad och nedtonad Michael Bay-rulle? Knappast.
På jakt efter festivalpärlor
Cannes 2013 Shumai Chou från Peace & Love Film Festival ser uppemot sju filmer om dagen.
Tom Cruise hoppar av "The Man From U.N.C.L.E".
En huvudroll ledig Vill istället lägga fokus på uppföljaren "Mission: Impossible 5".
"Les Mis" öppnar ridån för nya stjärnmusikaler
På gång Gör plats på scen för Meryl Streep, Quvenzhané Wallis, Jake Gyllenhaal... och Justin Bieber?
Originalfilmer inget för Netflix
Video-on-demand Streamingjätten hyllas för sina egna TV-serier men kommer inte att börja med film... än.
Inspelningsstart för "Human Centipede 3"
Trevligt Ljus, kamera, sytråd! Idag börjar man sätta ihop den längsta mänskliga tusenfotingen hittills.
Filmmixern #94: The Great Gatsby
Podcast I veckans avsnitt blir det champagne och extravagans när vi snackar "Den store Gatsby" och diskuterar allt från F. Scott Fitzgeralds arv till Baz Luhrmanns knepiga visuella stil.
Springfield öppnar i Florida
Nytt från Universal Goda nyheter för oss Simpsons-fans! En Krusty-burgare med en Duff till är nu bara en flygresa bort.
Fares och Considine klara för "Child 44"
Bokbaserat Daniel Espinosas thriller lockar spännande talanger.
Svenska framgångar i Cannes
Kortfilm Den svenska kortfilmen "Pleasure" belönades med tröstpriset Canal+ Award.
Soderbergh lägger pensionsplanerna åt sidan
Det blir ingen paus för regissören Kommer att regissera och producera TV-serien "The Knick" med Clive Owen.
"World War Z" chockar kritikerna
Biopremiär 12 juli Marc Forsters zombieapokalyps har nu visats för kritikerna i New York och här är deras omdömen.
20 frågor om TV-serier
TV-nytt Var med och svara på en bunt frågor gällande TV-seriernas fantastiska värld!
Vin Diesel: "Skrämmande att bli Riddick igen"
Exklusivt Han är Riddick, Xander Cage och Dominic Toretto. Vin Diesel berättar för MovieZine hur han ser på sina roller.












































