Bilder från Tarantinos galapremiär!
Publicerat: 22 juli 2009 kl. 11:25I måndags var det galapremiär för "Inglourious Basterds" och alla var där, eller ja, Quentin Tarantino var där och många andra!
Stockholm blev första stoppet på PR-turnén för Quentin Tarantinos "Inglourious Basterds" när den nu sakta men säkert börjar sin resa upp till biograferna.
- 1992 var mitt första besök i Stockholm med "Reservoir Dogs" och jag vann en bronshäst på Stockholms Filmfestival. 1994 var jag här igen med "Pulp Fiction". En till bronshäst, sade regissören när han stod på scenen och introducerade filmen till stora applåder.
Tarantino fortsatte sin historia om sin relation till Stockholm och Sverige och eggade sedan upp publiken med att vråla ut "Are you ready for some Basterds!". Publiken gav ett minst sagt jakande svar och filmen rullades igång.
Mer smärta än vad Bay kan hantera
Pain & Gain Kan vi vänta oss en avskalad och nedtonad Michael Bay-rulle? Knappast.
På jakt efter festivalpärlor
Cannes 2013 Shumai Chou från Peace & Love Film Festival ser uppemot sju filmer om dagen.
Tom Cruise hoppar av "The Man From U.N.C.L.E".
En huvudroll ledig Vill istället lägga fokus på uppföljaren "Mission: Impossible 5".
"Les Mis" öppnar ridån för nya stjärnmusikaler
På gång Gör plats på scen för Meryl Streep, Quvenzhané Wallis, Jake Gyllenhaal... och Justin Bieber?
Originalfilmer inget för Netflix
Video-on-demand Streamingjätten hyllas för sina egna TV-serier men kommer inte att börja med film... än.
Inspelningsstart för "Human Centipede 3"
Trevligt Ljus, kamera, sytråd! Idag börjar man sätta ihop den längsta mänskliga tusenfotingen hittills.
Filmmixern #94: The Great Gatsby
Podcast I veckans avsnitt blir det champagne och extravagans när vi snackar "Den store Gatsby" och diskuterar allt från F. Scott Fitzgeralds arv till Baz Luhrmanns knepiga visuella stil.
Springfield öppnar i Florida
Nytt från Universal Goda nyheter för oss Simpsons-fans! En Krusty-burgare med en Duff till är nu bara en flygresa bort.
Fares och Considine klara för "Child 44"
Bokbaserat Daniel Espinosas thriller lockar spännande talanger.
Svenska framgångar i Cannes
Kortfilm Den svenska kortfilmen "Pleasure" belönades med tröstpriset Canal+ Award.
Soderbergh lägger pensionsplanerna åt sidan
Det blir ingen paus för regissören Kommer att regissera och producera TV-serien "The Knick" med Clive Owen.
"World War Z" chockar kritikerna
Biopremiär 12 juli Marc Forsters zombieapokalyps har nu visats för kritikerna i New York och här är deras omdömen.
20 frågor om TV-serier
TV-nytt Var med och svara på en bunt frågor gällande TV-seriernas fantastiska värld!
Vin Diesel: "Skrämmande att bli Riddick igen"
Exklusivt Han är Riddick, Xander Cage och Dominic Toretto. Vin Diesel berättar för MovieZine hur han ser på sina roller.
Swedish House Monsters
Smyglyssna Axwell och Sebastian Ingrosso gör musiken till "Monsters University" - lyssna här!
"Twilight"-yra när teensen får välja
Teen Choice Awards Den sista filmen i Twilight-serien leder nomineringarna i årets Teen Choice Awards.
Medryckande om tjejer som slår tillbaka
Foxfire Franske Laurent Cantet återskapar den frodande feminismen i 1950-talets New York.
Dags att reboota "TimeCop"
Tyck till! Jean-Claude van Damme är inte inblandad när actionfilmen från 1994 dammas av.
Cannes-blogg: Strandbio med "Hajen"
Blogg Ingen Steven Spielberg i sikte, men vi fångade Richard Dreyfuss på bild på årets strandbio.
Francis Ford Coppola går tillbaka till rötterna
Höga förväntningar Kommer att regissera ett italienskt-amerikanskt drama som utspelas mellan 1930-1960.











































