DiCaprio hoppar av Gibsons vikingafilm
Publicerat: 30 juli 2010 kl. 13:35Mel Gibsons kommande vikingafilm har fått ett stort avbräck i Leonardo DiCaprio.
Ingen har kunnat undgått den senaste tidens skriverier om Mel Gibson som knappast har gynnat Gibsons karriär. Gibson har länge planerat att göra en vikingafilm med DiCaprio i huvudrollen och hans ambition var att starta inspelningen redan nu i höst.
Nu har Leonardo Dicaprio beslutat sig för att hoppa av vikingaprojektet på grund av Gibsons rasistiska uttalanden och anklagelserna om hot och misshandel mot honom från hans ex Oksana Grigorieva, skriver RadarOnline.
- Inte en chans. Leo har förtjänat rätten att kunna välja vem han vill arbeta med och mel Gibson är inte en av dem, säger en källa som står Leo nära.
DiCaprio har uttryckt sitt stora intresse för att spela huvudrollen i Gibsons film, men vägrar nu att kommentera sitt avhopp. Tidigare i sommar sa DiCaprio följande:
- Jag har alltid velat göra en vikingafilm. Jag är en stor historiefantast och jag tycker inte att det har gjorts en riktig bra vikingafilm. De var några av historiens största barbarer. Jag skulle verkligen vilja se Gibsons filmversion.
Das regisserar "Trafficking"
Gör film om sexhandel. Handlar om tre kvinnor som säljs som sexslavar till en bordell i Italien.
Fincher drar till Hälsingland
Bollnäs får storfrämmande Bollnäs får snart besök av David Fincher och skådespelarna Daniel Craig och Rooney Maara för att spela in "The Girl with the Dragon Tattoo".
Gordon-Levitt och Johansson aktuella för zombiekomedi
Kan spela med i "Breathers: A Zombie's Lament". Baseras på en bok av S.G. Browne.
Hoberts nya får sex miljoner i filmstöd
Får mest av de nio miljoner från Filminstitutet. Åtta kortfilmer delar på resten av pengarna.
Udda komedi med trist historia
I rymden finns inga känslor Detta är en film som behandlar handikapp utan vidare värdighet. Den verkar aspirera till att borsta bort stereotyper och fördomsfulla synsätt men lyckas bara förstärka dem.
Bill Skarsgård om aspergers och 70-talet
Intervju: Bill Skarsgård Senaste stjärnskottet i familjen Skarsgård, 20-årige Bill är i höst aktuell med "I rymden finns inga känslor" och "Himlen är oskyldigt blå".
"Tillbaka till framtiden" blir tv-spel
Spela med i 1980-talsklassikern. Telltale games utvecklar spelet tillsammans med manusförfattaren Bob Gale.
Bellucci klar för italiensk romantik
Spelar mot De Niro i "Manual of Love 3". Inspelningen börjar den här månaden i klassiska filmstudion Cinecitta i Rom.
Barnfilm får högre åldersgräns i 3D
Första gången censuren sätter två olika gränser. Sedan i våras granskas 3D-versionen av en film separat.
Levande död film
Survival of the Dead Jag är väldigt förtjust i Romeros originaltrilogi, så förväntningarna på "Survival of the Dead" var ganska höga. Sorgligt att behöva berätta, det här är ett fall där dylika förväntningar inte infrias.
Välspelat och ångestladdat
R - Slå först, slå hårdast Den mörka fängelsefilmen "R" är oerhört välspelad och den sätter stämningen direkt med ångestladdad musik och gråbrunt ljus. Förvänta er dock inget framtidshopp.
Helt klart för uppföljare till "Kick-Ass"
Serieboksförfattaren Mark Millar bekräftar filmen. Tror att de enorma intäkterna inte lämnade något val för filmbolaget.
Analogt filmkontor i Stockholm läggs ned
Nordisk Film Post Production borta efter 2011. Efter 2011 kommer det antagligen inte finns ett fullservicelaboratorium längre i Sverige.
Många stunts i nya "Mad Max"
130 bilar ska användas. Stuntmannen Cameron Taylor avslöjar detaljer om kommande filmer.
Johnson aktuell för reseuppföljare
Kan spela i "Journey 2: The Mysterious Island". Manuset baseras på Jules Vernes "Den hemlighetsfulla ön".
Clooney regisserar "Farragut North"
Inspelningen kan börja i februari. Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti och Chris Pine aktuella för roller.
3D-bråk mellan Cameron och "Piranha"-producent
Biter ifrån efter kritiken. Canton tror inte ens att Cameron har sett "Piranha 3D".
Manusrecension av "Mountain of Madness"
Mycket action utlovas Manuset till Guillermo del Toros "At the Mountain of Madness" har nu blivit läst och beskrivs som en blandning av "Hellboy" och "The Thing".





















































