"2012" ny etta på biotoppen

Publicerat: 16 november 2009 kl. 13:48

Det gick riktigt bra för "2012" när den gick upp på biograferna i fredags. Emmerichs katastrofdrama sågs av 113 000 biobesökare och tog därmed över förstaplatsen från "This Is It". Av veckans andra biopremiärer lyckades skräckrullen "Paranormal Activity" bäst med en femteplats, medan komedin "Funny People" hamnade på en 13:e plats.

I USA gick det katastrofalt bra för "2012" som fullkomligt krossade konkurrenterna. Emmerichs katastroffilm spelade in fantastiska 65 miljoner dollar på de amerikanska biograferna och på världsbasis kammade den hem 225 miljoner. Det är den nionde bästa premiäröppningen genom tiderna.

Nu till helgen är det världspremiär för "New Moon", den andra delen i den framgångsrika "Twilight"-serien och inget tyder på att uppföljaren ska gå sämre än första filmen.

Kolla in hela topplistan här

Av Mats Karlsson
(mats@moviezine.se)

Senaste artiklarna

Seyfried lurar universitet

McG regisserar I en ny film skapad utifrån en artikel i Rolling Stone ska Amanda Seyfried spela en tjej som lurar toppuniversitet.

"Jag är ju en gammal man!"

Intervju: John Travolta Det har varit en tuff tid för Travolta som dessvärre blev av med sin 16-åriga son för en tid sen. När MovieZine träffade honom i New York pratade han om hur han har tacklat den sorgen.

Azaria gör rösten till Gargamel

Blir smurfätare I långfilmen om smurfarna blir det Hank Azaria som får göra rösten till den onde trollkarlen Gargamel.

Oscarsnominerade Renner i film om Scientologi

Ska spela fyllo En ny film om uppbyggandet av en religion som liknar Scientologin, kan tillskriva sig Jeremy Renner till rollistan.

GIFFs styrelseordförande polisanmäld

Brott mot upphovsrättslagen Ordföranden för Göteborgs Internationella Filmfestival (GIFF) polisanmäls.

Wilson och Harrelson som kalkoner

Kalkoner och tidsmaskiner Owen Wilson och Woody Harrelson ska låna ut sina röster i film om kalkoner, en tidsmaskin och Thanksgiving.

Finstämd dialog om livsfrågor

Familia Det ganska krassa dramat om familjen Barrientos vardag får ett lyckligt slut. Men vägen dit är full av både fallgropar och oväntade vändningar, som förmedlas med en förbluffande tonträff.

Spielberg vill göra film om Jackie Kennedy

Ur ett annat perspektiv Hur Jackie Kennedy mådde direkt efter mordet på sin man är inte ett ämne som har berörts inom filmen tidigare.

Columbia vill dumpa Ghostbusters författare

Who're you gonna call? Columbia Pictures vill, inför produktionen av "Ghostbusters 3", ha bort Ivan Reitman, författaren till de första två "Ghostbusters".

"Jag fick se det riktiga Paris"

Intervju: Jonathan Rhys-Meyers Irländaren har en av huvudrollerna i "From Paris with Love" och när MovieZine träffar honom i New York berättar han om filmens utmaningar och liknelserna med "Dödligt Vapen".

Många turer kring Captain America

Tatum är en het kandidat Frågan vem som ska spela Captain America surrar på Internet.

Inspelningen av "Sin City 2" kan börja snart

Efterlängtad uppföljare? Rodriguez hoppas att inspelningen av "Sin City 2" kan börja snart vilket även Clive Owen tidigare har hintat om.

Nästa leksak i "Toy Story 3" är en robot

Sparks Nästa karaktär som presenterar sig för allmänheten är roboten Sparks och blir den sjätte nya leksaken i "Toy Story 3"-gänget.

Daniels bokar skådisar trots tveksamma finansiärer

DeNiro ett frågetecken "Precious"-regissören Lee Daniels nya film om demonstrationer i Alabama har nu fått en ny skådespelare till sin ensambel.

Inspelningen av "The Hobbit" startar i juni

Gandalf återvänder Ian McKellen skriver på sin hemsida att inspelningen av de två filmerna om Bilbo startar i sommar.

Sigourney Weaver blir vampyrdrottning

Vampyrhypen fortsätter I skräck-komedin "Vamps" ska Sigourney Weaver spela en blodtörstig vampyr som omvandlat två unga kvinnor.

Oscarsnominerade regissörer till fjärde Twilightfilmen

Avslutande filmen Summit har frågat bland annat Sofia Coppola och Gus van Sant om de är intresserade av att regissera Breaking Dawn.

Baron Cohen och Kingsley med i nästa Scorsese-film

Men ingen DiCaprio Scorsese går ifrån sina mer hårda polisfilmer och väljer att göra en familjefilm.

Datum för "Avatar" spikat

Sweet Spot Nu är det klart vilket datum "Avatar" släpps på Blu-ray. Den 28:e april kommer du att kunna slänga in den i din spelare.

2009 rekordår för Hollywood

212 miljarder kronor Ännu har inte skeppet Hollywood lyckats bli shanghaiat av pirater.

Mer om denna film

Relaterade artiklar

Varför Roland Emmerich vill förstöra världen
Han har sprängt Vita huset och har...

"2012" blir tv-serie i 2013
Regissören Roland Emmerich tillsammans med producenten Howard...

"Jag skulle spränga filmgalorna"
På hans CV hittas dramat "Max", krigseposet...

Sony har haft ett rekordår
Framför allt framgången med helgens premiär av...

Glover i svenskt drama
Danny Glover är klar för rollen som...

MovieZine på Facebook