Filmmixern #65: SFF - Rust and Bone
Publicerat: 14 november 2012 kl. 09:00Stockholms filmfestival har nått halvtid och vi passar på att gå igenom några av de filmer vi sett de senaste dagarna.
Vi snackar bland annat om den svikande Venedig-vinnaren "Pieta", experimentella "Holy Motors" och Visionary Award-vinnaren Jacques Audiards nya "Rust and Bone".
Lyssna på veckans podcast nedan (eller i nytt fönster):
Länkar:
"Dum och dummare 2" skyndas på
De är tillbaka Jim Carrey, Jeff Daniels och bröderna Farrelly ser fram emot att börja filma uppföljaren.
Och nu till viktiga nyheter
Biopremiär 28 februari Ron Burgundy och nyhetsteamet är tillbaka, nu på 80-talet! Se trailern till "Anchorman 2".
"Jurassic Park 4" kommer 2015
Dinosaurierna gör sig beredda Dessutom tar man tillfället i akt och spelar in filmen i 3D.
Houdini-drömmen lever än
Simsalabim Summit har återhämtat sig efter två regissörsavhopp och för diskussioner med regissören Dean Parisot.
James Franco söker pengar till trilogi
Crowdfunding Skulle du ge bort dina pengar till den här snubben? James Franco är näste filmskapare att prova på crowdfunding.
Mysigt mediokert
The Internship Det är inget som är nytt eller överraskande när det gamla paret Vince Vaughn och Owen Wilson åter får samsas.
"Broken City" inviger Peace & Love Film Festival
23-27 juni Filmfestivalen i Borlänge är nu bara några dagar bort, men än finns det plats för mera film i schemat.
Ryan Reynolds lämnar "Highlander"
Adjö Rebooten som bara inte verkar kunna bli av har råkat ut för ännu ett bakslag.
33 män och en babe
Smutsar ner sig "Los 33", dramat om de instängda chilenska gruvarbetarna, adderar på Jennifer Lopez.
"Prometheus 2" på rätt kurs igen
Ny manusförfattare Det går framåt för rymduppföljaren med en ny manusförfattare som tar över spakarna.
Se trailer och bilder från Disneys "Frost"
Biopremiär 7 februari Renen Sven och snögubben Olaf tar det kyligt i den nya animerade komedin.
"The Amazing Spider-Man 4" kommer 2018
En film vartannat år Sony har redan bestämt biodatum för fjärde filmen i serien.
Han får huvudrollen i "How To Catch A Monster"
Biopremiär 2014 Den relativt okände Iain de Caestecker blev Ryan Goslings val till regidebuten.
Ingen "Kick-Ass 3" om inte "Kick-Ass 2" levererar
Allt hänger på pengarna Tredje filmens framtid hänger på om tvåan blir en succé eller inte.
50 Cent gör dramaserie
TV-nytt "Seinfeld"-veteraner återförenas, och Stellan Skarsgård hoppar på en skurkroll i "Quarry" - här är veckans TV-nyheter.
Minionerna räddar dagen
Dumma mej 2 Uppföljaren har egentligen inte mycket nytt att ge, men särskilt tråkigt blir det aldrig tack vare charmiga karaktärer.
Svenskt fokus på Edinburghs filmfestival
19-30 juni Edinburgh International Film Festival har stort svenskt fokus på årets festival.
St(r)ålande premiärhelg för "Man of Steel"
Biotoppen v. 25 Stor succé för Zack Snyders superhjältefilm världen över.
Filmmixern #95: Only Kalmar Forgives
Podcast I veckans avsnitt är gänget samlade i Viktors hemstad Kalmar och passar på att ta ett snack om de nya filmerna "Only God Forgives" och "After Earth".









































